Discantus-kuoro

Discantus on laulavaa naisenergiaa!

Tähtiä hangella – joulun ajan lauluja on julkaistu

Sulasol-lehti 4/2017, Reijo Kekkonen on arvioinut Discantus-kuoron julkaisun ”Tähtiä hangella – joulun ajan lauluja”.

Naiskuoro Discantus viettää 40. juhlavuottaan vuonna 2018. Juhlavuoden kynnyksellä kuoro julkaisee ensimmäisen joululevynsä ja juhlistaa samalla maamme 100-vuotista itsenäisyyttä. Monet levyn joululauluista ovat tuttuja kaikille Suomen sukupolville. Levyn nimi, Tähtiä hangella, viittaa ikuiseen toiveeseemme saada viettää valkoinen joulu.

Levy on saanut innostuneen vastaanoton.

Levy on äänitetty joulun jälkitunnelmissa Vihdin kirkossa vuoden 2017 alkupäivinä. Levyllä on mukana uusia joululaulusovituksia, joita ei ole aiemmin levytetty suomalaisten  kuorojen toimesta. Levyllä on erityisesti Discantukselle tehty sovitus Tähtiyö-kappaleesta, jonka ovat aiemmin tehneet tunnetuksi mm. Anna Eriksson, Eija Kantola ja Anneli Saaristo. Stars-kappaleessa kuuluu myös rohkeasti levylle mukaan otettu ja kuorolaisten itsensä toteuttama laseilla säestäminen. Kappale on yhden tämän hetken kuoromusiikin tunnetuimman säveltäjän Eriks Esenvaldsin sävellys.

Toivomme, että elämyksellinen joulunajan tunnelmamme välittyy myös kuulijoille. Sen myötä toivotamme rauhaisaa joulun aikaa!

Levyn hinta 20 €/kpl

Tilauslomake >>

Kirjoittaja: Discantus-kuoro

Discantus on vuosaarelainen tavoitteellisesti harjoitteleva naiskuoro, joka on viimeisten vuosien aikana kehittynyt huomionarvoiseksi kuoroksi maamme naiskuorokentällä. Discantuksen ensimmäinen äänite "Säteitä" julkaistiin 2012 ja ensimmäinen joululevy "Tähtiä hangella" julkaistiin syksyllä 2017. Vuonna 2018 vietimme 40-vuotisjuhlavuotta, jota juhlistimme uudella levyllä, juhlavuoden konsertilla ja kilpamatkalla. Kuoro laulaa monipuolista ohjelmistoa nykysävellyksistä perinteisempään musiikkiin, kansanlauluista viihteellisempään musiikkiin, hengellistä musiikkia unohtamatta. Kuoro konsertoi aktiivisesti ja osallistuu erilaisiin kuorotapahtumiin ja - katselmuksiin. Kuorolla on myös runsaasti kilpailukokemusta: vuonna 2019 Tampereen Sävelessä Discantus palkittiin kahdella hopealla, 2018 Canta al Marissa Discantus palkittiin hopeadiplomeilla, 2015 Discantus palkittiin kolmella hopealla Tampereen Sävelessä, kansainvälisessä kuorokatselmuksessa ja 2014 Discantus valittiin vuoden kellokaskuoroksi.

Kommentointi on suljettu.